توسط انتشارات جهاددانشگاهی قزوین منتشر شد

کتاب «پیش‌درآمدی بر هویت معماری اسلامی ایران»

۲۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۱ کد : ۶۲۱۸ ستادی معاونت فرهنگی انتشارات
کتاب «پیش‌درآمدی بر هویت معماری اسلامی ایران» نوشته دکتر جمال‌الدین مهدی‌نژاد (عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی) و علی صادقی حبیب‌آباد توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شد.
کتاب «پیش‌درآمدی بر هویت معماری اسلامی ایران»

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان قزوین؛ علی دل زنده مدیراجرایی انتشارات جهاد دانشگاهی با اعلام این خبر افزود: در کتاب حاضر سعی شده است در یک فرآیند جامع به‌منظور دستیابی به چگونگی شکل‌گیری یک اثر فاخر معماری ایرانی اسلامی که نتیجه مجموعه مقالات نگارندگان در سه سال اخیر بوده است؛ پرداخته شود؛ ازجمله پرداختن به مفاهیم هویت، بررسی فضا و مکان در شکل‌دهی به مکان‌های مقدس چه از دید کلان و چه از نگاه خرد عناصر و جزییات و نقوش که باهدف دستیابی به بایسته‌ای کمی و همچنین توجه به روان‌شناسی محیطی و تأثیر و تأثرات روابط اجتماعی و فرهنگی و حس تعلق به مکان که جزء بایسته‌های کیفی این فرآیند است مورد تأکید قرار داده و در نهایت به معماری و هنر اسلامی ختم گردد چون در هنر اسلامی هندسه و تزیین برای دستیابی به فضای قدسی است. اطلاق تزئینی بودن به هنر اسلامی از سوی شرق شناسان به دلیل عدم درک رمزهای تصویری است و به‌غلط تزئین را به معنای آرایه‌های فریبنده مطرح کرده‌اند. برای مثال خط بنایی در معماری اسلامی و مجسمه در قرون وسطای مسیحی به‌خصوص در دوره گوتیک نقش واحدی دارند. هر دو بر آن‌اند که زمینه حضور و وصل در قلمرو الوهی را فراهم آورند با این تفاوت که خط واجد حالت انتزاعی است و در تجربه زیبایی‌شناسی دینی حل می‌شود اما مجسمه به دلیل عینیت نمایی ضمن آنکه بر آن است تا انسان را به خدا برساند گاه خود حجابی بین انسان و خدا تبدیل می‌شود لذا سعی نگارنده بر آن است تا نقاط عطف هنر و معماری اسلامی را در حد بضاعت خود برای دانشجویان و محققان در این زمینه رمزگشایی و بازنمایی کند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی قزوین،کتاب «پیش‌درآمدی بر هویت معماری اسلامی ایران» با شمارگان هزار نسخه در 164 صفحه به بهای 28000 تومان و در قطع وزیری از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.


نظر شما :