جهاد دانشگاهی؛ نهادی که می‌تواند راهگشای مشکلات کشور باشد

جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران
۰۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۱۴ کد : ۴۶۹۹۸ ستادی اخبار برگزیده
جهاد دانشگاهی؛ نهادی که می‌تواند راهگشای مشکلات کشور باشد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان قزوین؛ نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: جهاددانشگاهی نهادی است که می‌تواند راهگشای حل مشکلات کشور در سطوح مختلف باشد و در این راستا، مجلس و دولت روی جهاد دانشگاهی حساب ویژه باز کرده‌اند. 
لطف‌الله سیاهکلی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی یکی از نهادهایی است که از ابتدا خوب طراحی شده و در حوزه بومی‌سازی و خودکفایی گام‌های بلندی برداشته است. 
وی بابیان اینکه مهم‌ترین رسالت جهاد دانشگاهی ارتباط بخشی بین صنعت، دانشگاه و تولید است، افزود: خوشبختانه جهاد دانشگاهی قزوین از جمله نهادهایی است که توانسته رسالت‌های خود را به‌خوبی انجام دهد و می‌توان گفت که نهادی موفق در سطح استان است. 
نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قزوین بالغ‌بر چندین هزار زوج نابارور دارد و از همین‌رو مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی و خدماتی که این مرکز ارائه می‌دهد، گام مثمرالثمری در تحقق شعار جوانی جمعیت است و به این خاطر این نهاد را موفق می‌دانم که برای حل دغدغه‌های کشور جهادی‌ تلاش می‌کند. 
وی ادامه داد: طی سالیان گذشته اقدامات ارزشمند جهاد دانشگاهی در سطوح مختلف علمی به‌خصوص در عرصه پزشکی و خدمات آزمایشگاهی ستودنی و قابل‌تقدیر بوده و اعتقاد دارم جهاد دانشگاهی طی سال‌های آتی به قله شکوفایی می‌رسد. 
این مسئول بیان کرد: عملکرد، تولیدات، شیوه اقدام، اشتغال‌زایی و به‌کارگیری افراد توانمند در جهاد دانشگاهی می‌تواند برای دیگر نهادهای مشابه جهاد دانشگاهی که در ارتباط بین صنعت، کشاورزی، تولید و دانشگاه فعال هستند؛ الگو باشد. 
وی عنوان کرد: علی‌رغم اینکه، فعالیت‌ها و دستاوردهای بی‌نظیر جهاد دانشگاهی قابل توجه است اما آن‌طور که باید مورد اقبال قرار نگرفته و توسعه نیافته است، درحالی‌که اگر نقش جهاد دانشگاهی بیشتر می‌شد، یا برخی وظایف و امور به این نهاد محول می‌شد، می‌توانست بیش از پیش در حل مشکلات جامعه نقش‌آفرینی کند. 
مجلس حامی جهاد دانشگاهی است 
سیاهکلی بابیان اینکه مجلس حامی جهاد دانشگاهی است، افزود: با توجه به اهمیت تولید دانش‌بنیان در سطح کشور و همچنین تأکید مقام معظم رهبری به این موضوع، فرصتی برای افزایش ظرفیت قانونی، جهت شکوفایی و فرصت بخشی به جهاد دانشگاهی در سطح جامعه به وجود آمده است. 
وی ادامه داد: امروز شرایط برای نقش‌آفرینی جهاد بیش از سایر ادوار فراهم شده است و لازم است جهاد دانشگاهی بیش از گذشته درصحنه حضور داشته باشد و نسبت به حل موضوعات و دغدغه‌های کشور در حوزه‌های مختلف راهگشایی کند. 
ابن نماینده مردم در بهارستان گفت: یکی از حسن‌هایی که جهاد دانشگاهی دارد استقلال و خودکفا بودن این نهاد در اداره امور خود است. اگر جهاد دانشگاهی مانند سایر ارگان‌ها و نهادهای دولتی شود و از اعتبارات دولتی برخوردار باشد، سست شده و کارآیی امروز را نخواهد داشت. 
وی بابیان اینکه امروز مجلس و دولت روی جهاد دانشگاهی حساب ویژه‌ای باز کرده است، بیان کرد: لازم است برخی حوزه‌های دیگر دانشگاهی مانند حوزه اساتید، دانشجویان و سایر نهادهایی که از بودجه‌های دولتی بهره‌مند هستند، از جهاد دانشگاهی در حوزه خودکفایی الگوبرداری کنند. 
این نماینده مجلس ادامه داد: امروز اگر یک حوزه‌ای مثل صنعت دچار مشکل شود، باید خودش به دنبال حل مشکل و ارائه راهکار باشد درحالی‌که این وظیفه نهادهای علمی همچون جهاد دانشگاهی است تا مشکل‌گشایی کند و از همین رو لازم است تا مجلس با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در پررنگ کردن نقش جهاد دانشگاهی تلاش کند. 
وی بیان کرد: انتظار می‌رود جهاد دانشگاهی در عرصه ملی و فراملی نیز ایفای نقش کند و با توسعه و پیشرفت بر مبنای علم جهت توسعه کشور گام بردارد. 
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: استان قزوین ظرفیت‌های مهمی در بخش‌های مختلفی همچون کشاورزی، صنعت و گردشگری دارد که انتظار می‌رود جهاد دانشگاهی با حل مسائل حوزه‌ها در افزایش بازدهی و تولیدات استانی بکوشد تا دستاوردهایش روزبه‌روز تقویت و گسترش یابد. 
سیاهکلی در پایان ضمن تشکر از زحمات به‌عمل‌آمده برای تقویت برنامه‌های جهاد دانشگاهی افزود: انتظار می‌رود جهاد دانشگاهی در ادامه مسیر خود همچنان جهادی‌ برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و نیز کمک به توسعه استان گام بردارد تا نتایج مورد انتظار حاصل شود. 

 


انتهای پیام

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاد جهاد دانشگاهی دانشگاهی مجلس مجلس شورای اسلامی سیاهکلی مرادی لطف الله سیاهکلی مرادی جهاددانشگاهی قزوین قزوین


نظر شما :