به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی استان قزوین برگزار شد

نشست علمی تحلیلی گستره جغرافیایی اندیشه امام (ره)

۱۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۸ کد : ۴۴۸۱۵ سازمان دانشجویان اخبار برگزیده
با حضور مهمانانی از آرژانتین، بحرین و کشمیر نشست علمی تحلیلی گستره جغرافیایی اندیشه امام(ره) در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.
نشست علمی تحلیلی گستره جغرافیایی اندیشه امام (ره)

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان قزوین؛ ۱۷ خرداد در نشست علمی تحلیلی گستره جغرافیایی اندیشه امام (ره) که در سالن دانشکده آینده پژوهی دانشگاه امام خمینی (ره) برگزار شد.

در این نشست که با حضور اساتید دانشگاه،‌ دانشجویان و برخی مسئولان استانی برگزار گردید، سید مرتضی السندی به عنوان اولین مهمان به ایراد سخنرانی پرداخت.

رهبر جبهه الوفاء بحرین:

تفکرات امام (ره) به یک زبان جهانی تبدیل شده است.

رهبر جبهه الوفاء بحرین گفت: تلاش برای تدارک مقدمات ظهور باعث ایجاد امید در بین مردم مستضعف دنیا شده است، تفکرات امام خمینی (ره) امروز به یک زبان جهانی تبدیل شده است.

مرتضی السندی اظهار کرد: حضرت امام خمینی (ره) فقیه و فیلسوفی توانمند، استاد اخلاق و عارف بود به گونه‌ای که در حوزه علمیه فقها و عرفای زیادی داشتیم اما نام امام خمینی (ره) از آنها متمایز بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر بررسی کنیم می‌بینیم برخی از تفکرات امام خمینی (ره) در فکر خیلی از مراجع نبود که اصلی‌ترین بخش آن نیز مفهوم انتظار بود. تا پیش از حرکت امام خمینی (ره) ظهور به دعای ندبه و تبیین علائم آن محدود می‌شد اما نگاه امام (ره) فراهم کردن تدارک مقدمات ظهور بود.

رهبر جبهه الوفاء بحرین بیان کرد: تلاش برای تدارک مقدمات ظهور باعث ایجاد امید در بین مردم مستضعف دنیا شده است، تفکرات امام خمینی (ره) امروز به یک زبان جهانی تبدیل شده است.

وی یادآور شد: اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، حرف و سخن امام (ره) باعث شد جوانان بحرین با عبور از جریانات سکولاری به تفکر امام (ره) و جریانات اسلامی نزدیک شوند.

این فعال جبهه مقاومت ادامه داد: دولت بحرین از تفکرات امام خمینی (ره) هراس دارد چون می‌داند این تفکر، زنده و پویا است و به دل انسان می‌نشیند و اگر به دل بنشیند عزتی به مردم می‌بخشد که جریان‌ساز است.

السندی در پایان تأکید کرد: تفکر امام (ره) محدود شدنی نیست و نمی‌توان آن را محدود کرد، تفکرات امام خمینی (ره) روز به روز وسعت پیدا کرده و لرزه بر اندام دشمنان این تفکر می‌اندازد.

فعال فرهنگی آمریکای لاتین:

امام خمینی (ره) مفهوم امت اسلامی را احیا کرد

مبلغ و فعال فرهنگی آمریکای لاتین گفت: مفهوم امت به معنای ایدیولوژیک تا پیش از امام (ره) چنین نبود و خط و مسیر امام (ره) بود که این مفهوم را در جهان ایجاد کرد. امام (ره) امت واحده را درست کرد و به مسلمانان امکان رشد داد و اگر امام (ره) نبود پس از یکی دو نسل مفهوم امت اسلامی برای همیشه از بین می‌رفت.

سهیل اسعد ضمن اشاره به تأثیر امام خمینی (ره) پس از رحلتش بر جهانیان، بیان کرد: تحلیل ما به عنوان مسلمانانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنیم و خارج از ایران با امام (ره) آشنا شده‌ایم از حرکت امام (ره) با تحلیل مردم ایران متفاوت است.

وی تصریح کرد: ایرانیان هنوز نتوانسته‌اند به خوبی معنای حرکت امام (ره) و تأثیرگذاری حرکت او را در جهان درک کنند و اثرگذاری امام خمینی (ره) و حرکت ایشان در خارج از کشور ملموس‌تر است.

این مبلغ دین اسلام خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی در بسیاری از مسلمانان مخصوصاً در آمریکای لاتین هویت اسلامی به نام خدا و کتاب قرآن محدود شده بود و عمق معرفتی ما نسبت به اسلام به حرام بودن گوشت خوک و شراب منتهی می‌شد؛ اما امام (ره) مسلمانان جهان را با عمق دین اسلام آشنا کرد به طوری‌که می‌بینیم امروز قرآن در فضای آکادمیک دنیا مطالعه و مطرح می‌شود.

وی در ادامه یادآور شد: امام (ره) امتی که در حال احتضار بود را با مدلی به نام انقلاب اسلامی آشنا کرد و آنها را از خواب بیدار کرده و به حرکت واداشت.

اسعد تأکید کرد: مفهوم امت به معنای ایدیولوژیک تا پیش از امام (ره) چنین نبود و خط و مسیر امام (ره) بود که این مفهوم را در جهان ایجاد کرد. امام (ره) امت واحده را درست کرد و به مسلمانان امکان رشد داد و اگر امام (ره) نبود پس از یکی دو نسل مفهوم امت اسلامی برای همیشه از بین می‌رفت.

وی عنوان کرد: دشمن برای حذف هویت اسلامی تلاش می‌کند همانطور که می‌بینیم آمریکا و غرب برای هویت‌زدایی از مسلمانان و ملت ایران میلیاردها دلار پول خرج می‌کنند اما امروز بخش عمده‌ای از مسلمانان با ارزش‌ها و آرمان‌های امام (ره) زنده شدند.

این مبلغ و فعال فرهنگی آمریکای لاتین در پایان بیان کرد: امت اسلامی تا پیش از حرکت امام (ره) مفهوم اعتراض را نمی‌دانست اما امام (ره) به ملت‌های مستضعف قدرت و جرئت دفاع داد و این قدرت دفاع امروز به همه جهان صادر شده همانطور که شاهد شکل‌گیری گروه‌های مقاومتی همچون حزب الله هستیم.

سرباز روح‌الله رضوی، فعال جبهه مقاومت:

انقلاب اسلامی هویت گمشده مسلمانان را به آن‌ها برگرداند

نویسنده کتاب از کشمیر تا کاراکاس بیان کرد: شیعیان کشمیر که هیچ وقت در هیچ معادله‌ای به حساب نمی‌آمدند وقتی انقلاب اسلامی شکل گرفت و با آرمان‌ها و با مکتب اسلامی مواجه شدند، گمشده خود را یافتند. در واقع انقلاب اسلامی هویتی که همه ما از دست داده بودیم را به ما برگرداند.

سربازروح‌الله رضوی از جوانان اهل پاکستان بیان کرد: خورشید امت واحده از شرق دنیا طلوع خواهد کرد، مردم شرق و شبهه قاره هند و مردم قرن‌ها ستمدیده از استعمار که به قول امام (ره) تازیانه خورده‌های تاریخ هستند به خوبی امام (ره) را می‌شناسند.

وی خاطرنشان کرد: چیزی که شاید خواهر و برادر ایرانی من درک نکرده است و یا شاید کسی هم به او نگفته باشد که انقلاب اسلامی در فضای بین‌المللی باعث ایجاد هویت شده است.

نویسنده کتاب از کشمیر تا کاراکاس تصریح کرد: مادامی که انسان هویت نداشته باشد آن را درک نمی‌کند، شیعیانی که در لبنان در پایین‌ترین منزلت اجتماعی زندگی می‌کردند وقتی با انقلاب اسلامی آشنا شدند این هویت به آنها بازگشت و طعم شیرین آن‌را درک کردند.

وی بیان کرد: شیعیان کشمیر که هیچ وقت در هیچ معادله‌ای به حساب نمی‌آمدند وقتی انقلاب اسلامی شکل گرفت و با آرمان‌ها و با مکتب اسلامی مواجه شدند، گمشده خود را یافتند.

رضوی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران باعث شد شیعیان در کشمیر و لبنان فریاد بزنند که ما هستیم و به بودن خود افتخار می‌کنیم.

این نویسنده گفت: در کشمیر تشیع با انقلاب اسلامی ایران پیوند هویتی خورده است؛ قبل از انقلاب مسجد و حسینیه در کشمیر بود اما مسجد کنشگری اجتماعی نداشت ولی بعد از انقلاب مسجد در کشمیر یک رسالت اجتماعی را در خود احساس کرد.

وی در پایان یادآور شد: انقلاب اسلامی درمرزها محصور نمانده و هویتی که همه ما از دست داده بودیم را به ما برگرداند.

text to speech icon

کلید واژه ها: امام ره خمینی ره امام خمینی ره تفکرات امام خمینی ره حرکت امام ره سهیل اسعد رضوی ارتحال امام انقلاب اسلامی


نظر شما :