سخنرانی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در دیدار دکتر رئیسی با اقشار و نخبگان استان قزوین

خاکباز: راهی جز واگذاری امور به جوانان و به خود مردم نداریم

۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۵:۱۴ کد : ۴۳۳۰۲ ستادی معاونت پژوهشی اخبار برگزیده
خاکباز: راهی جز واگذاری امور به جوانان و به خود مردم نداریم

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان قزوین؛ در دیدار دکتر رئیسی، ریاست محترم جمهور با اقشار و نخبگان استان قزوین، مهندس امین خاکباز، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی استان قزوین به عنوان نماینده نخبگان استان به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن سخنان مهندس خاکباز بدین شرح است:

عرض سلام و خیر مقدم حضور رئیس محترم جمهور دولت مردمی

 خداقوت بابت حرکت جهادی دولت و شخص حضرتعالی و انتقاد از عدم اطلاع رسانی فعالیت ها و مجاهدت های دولت به مردم، که اگر دولت نتواند نسبت به اقناع و جلب اعتماد و همراهیِ جمهور، قدم بردارد فعالیت‌هایش را وارونه خواهند کرد و ابتر خواهد ماند.

از دولتتان انتظار معجزه نداریم چرا که می دانیم چه میراثی از دولتی که مایه عبرت شد به دستتان رسیده ولی قطعا می شود از این هم بهتر بود.

آقای رئیس جمهور به استان ظرفیت های سرشار خوش آمدید. ظرفیت‌های قزوین صرفاً محدود به گردشگری طبیعی و تاریخی، کشاورزی و صنعتی و ظرفیت های عظیم حوزه انرژی های تجدید پذیر و موقعیت ترانزیتی ویژه قزوین در کریدور شمال جنوب و شرق به غرب نیست؛ امروز یکی از گنجینه‌های قزوین همانند گذشته سرمایه انسانی غنیِ قزوین است؛ سرمایه ای که مبنای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

 اگر بروز و ظهور ظرفیت‌های عظیم را امروز شاهد نیستیم به خاطر این است که قزوین سکوی پرتاب و محل آزمون و خطای مدیران بوده. استانی که در هشت سال چهار استاندار که سه تای آنها غیربومی بودند را به خود دیده است.

 آقای رئیس جمهور برای رسیدن دولت مردمی به جایگاه واقعی خود، همانطور که خودتان هم گفته اید باید حکمرانی نیز دانش بنیان باشد، باید فرآیند انتصاب مسئولین علمی باشد و ناشی از مداخله سیاسیون و وکیل و غیره و غیره نباشد. اختیارات در این حوزه و سایر امور را به استان بدهید تا مردم برای کارهایشان با یک نفر طرف باشند. از انتصابات استان و به کارگیری نخبگان ممنونیم ولی نظامات اداری ما پاسخگو نیست که فرایند انتصابات تا این حد کند صورت می گیرد. باید محافظه کاری را کنار گذاشت و به جوانان اعتماد کرد. قطعا اگر اختیارات به استان تفویض شود نخبگان استان می توانند در کنار مسئولین مدل های بهینه تری برای انتخاب، انتصاب، ارزیابی و تغییر مدیران ارائه کنند که به الگویی در کشور تبدیل شود.

و اما زیرساخت های پژوهشی:

پیشرفت پروژه ملی چشمه نور بسیار کند و غیرقابل قبول است، پژوهشکده و پژوهشگاهی هم در استان نداریم. به راستی چرا نخبه های ما باید بمانند؟ اگر می‌خواهیم جلوی فرار مغزها را بگیریم راه آن بها دادن به مغز هایی است که مانده اند  و البته منظور از بها دادن پول پاشی نیست.

مغزها و نخبه های ما بیش از آن که دنبال مباحث مالی باشند در پی اثرگذاری هستند که اگر اثر گذار بودند آثار مالی نیز برایشان خواهد داشت. نخبگان را نه شوق ولنگاری که امید به مفید بودن به هجرت و جلای وطن می کشاند.

آقای رئیس جمهور طبیعتا نمی‌توان همه نخبگان را در مناصب اداری و دولتی به کار گمارد اما می توان آنها را در قالب حلقه های میانی به بدنه دولت قلمه زد تا نهال جدیدی بروید و سال های بعد کشور به دست کادر تربیت شده اداره شود. لازم است شیوه مردمی شدن دولت در گام دوم انقلاب مدل شود تا بدنه فرتوت دولت باعث ناامیدی مردم از انقلاب نشود. ما آماده ایم تا همین موضوع را هم در کنار مسئولان استان به مدلی عملیاتی و کاربردی تبدیل کنیم و در سفر بعدی به جای طرح مسائل، گزارش اقدامات را ارائه کنیم.

اقای رییسی راهی جز واگذاری امور به جوانان  و به خود مردم نداریم. از ضرورت پیاده سازی درست اصل ۴۴ و کوچک‌سازی دولت که قزوین یکی از زخم خوردگان شیوه بد اجرای آن است نیز می گذرم.

و اما تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین:

 شاه بیت این موضوع ارتقا بهره وری در تولید است. بهره وری در فرایندها و بهره وری با بکارگیری فناوری. باید ایمان بیاوریم که راه نجاتی جز تولید بهره ور و دانش‌بنیان نداریم. اگر اقتصاد مقاومتی را پیاده نکنیم لاجرم به ریاضت اقتصادی مبتلا خواهیم شد.

و اما چند طرح در این حوزه:

  1. طرح تولید صنعتی عایق نانو؛ این محصول در شرکت های مپنا و فولاد مبارکه استفاده شده و جایگزین محصول آمریکایی شده است. این فناوری خود یک چاه نفت است که با سرمایه گذاری در آن نه تنها می توان جلوی خروج ارز را گرفت بلکه می توان ارز آوری کرد. فناوری ای که در آمریکا با حمایت ناسا تولید شده و اینجا به همت و سرمایه چند جوان.

  2. فناوری استفاده از اشعه ایکس جهت افزایش بهره وری معادن مس که این شرکت های دولتی با بهره برداری از این فناوری می توانند بسیاری از کانی های فاقد فلز کافی را از فرایند استخراج خارج نمایند.

  3. طرح حل مشکل کمبود برق با تعویض روشنایی صنعتی و جاده ای. با سرمایه گذاری تا سقف 1000 میلیارد تومان ظرف 2 سال  هزینه کل این ارتقا روشنایی با 2000 مگاوات ساعت صرفه جویی باز خواهد گشت. این طرح می تواند به سرعت شروع شده و حتی درهمین تابستان هم نقشی در کاهش خاموشی ها داشته باشد.

آقای رئیس جمهور رجا واثق داریم که فرصت هایی که تهدیدها و دشمنی ها برایمان ایجاد کرده با درایت دولتتان و واگذاری جریان امور به خود مردم، زمینه ساز شکل گیری ابرقدرت اسلامی و انشاالله ظهور ولایت عظمی ارواحنا فداه خواهد شد.

توفیقتان مستدام

text to speech icon

کلید واژه ها: استان نخبگان استان استان قزوین قزوین دولت جمهور رئیس جمهور آقای رئیس جمهور نخبگان بهره خاکباز رئیسی سید ابراهیم رییسی


نظر شما :