جهاد دانشگاهی، الگوی موفقیت مدیریتی برای کشور است

۱۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۵ کد : ۳۴۴۴۷ ستادی اخبار برگزیده
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند مصداق خوبی برای مدیران باشد چراکه اگر در مدیریت‌های مهم و استراتژیک کشور از مدیریت جهادی جهاد دانشگاهی الگو بگیریم قطعاً می‌توانیم موفق‌تر باشیم.
جهاد دانشگاهی، الگوی موفقیت مدیریتی برای کشور است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان قزوین؛فرشاد پیله‌چی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک‌نهاد انقلابی در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی فعالیت دارد و در این 41 سال تلاش شده که در این 3 عرصه برای نیازهای کشور و استان گام بردارد تاکنون نیز اتفاقات خوبی رقم خورده است.

وی افزود: جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی در بخش‌های مختلفی ازجمله بسترسازی فرهنگی، مطالبه گری مردمی در حوزه رسانه، حوزه نشر دانشگاهی، توسعه و رشد دانشجویان، مرکز افکار سنجی ایسپا فعالیت داشته است، اگر بخواهیم به فعالیت‌های شاخص این حوزه اشاره‌کنیم ساخت نیروی متعهد و مؤمن و انقلابی شاخص‌ترین فعالیت فرهنگی است که در دستور کار جهاد دانشگاهی قرار دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین اظهار کرد: معتقدم هستم که افراد توانمند از دل دانشگاه‌ها بیرون می‌آیند، اگر بتوانیم بر استعداد و توان دانشجویان تمرکز و آن‌ها را در ساحت مختلف در کنار تحصیل، تقویت کنیم قطعاً فردی اثرگذار و مفید تحویل جامعه خواهیم داد؛ درواقع می‌توان گفت یکی از نقش‌ها و فعالیت‌های جدی جهاد دانشگاهی در استان و کشور در این حوزه است.

وی یادآور شد: جهاد دانشگاهی از دیرباز در حوزه توانمندسازی در کشور فعالیت داشته و امروز نیز این کار را انجام می‌دهد، چند سالی است که بحث اشتغال در کشور داغ است و جهاد دانشگاهی به‌عنوان نهاد توسعه‌ای تلاش دارد این زنجیره ارزش را تکمیل کند، بنابراین علاوه بر توانمندسازی و آموزش فراگیران و مراجعه‌کنندگان به جهاد، اشتغال را هدف قرار داده است و سعی کرده در این زمینه به‌صورت جدی ورود پیدا کند.

پیله چی بیان کرد: جهاد دانشگاهی با توانمندسازی فراگیران کمک کرده است که این افراد در حوزه اشتغال تقویت و به‌سرعت وارد بازار کار شوند یا برای خودشان اشتغال فراهم کنند؛ در حوزه پژوهش نیز جهاد دانشگاهی بسیار توانمند است و در حوزه‌های پزشکی، سلامت و درمان، فنی و مهندسی، کشاورزی و محیط‌زیست واردشده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه پژوهش می‌توان به چند فعالیت شاخص اشاره کرد ازجمله مجموعه پژوهشگاه رویان که در حوزه سلول‌های بنیادی و ناباروری توانسته است نیازهای کشور را برطرف کنند و سرآمد باشند، در چند سال اخیر نیز جهاد دانشگاهی در حوزه‌های فناورانه در چند طرح جدی ورود پیداکرده که برای کشور ارزآوری داشته و اشتغال ایجاد کرده است، درواقع در برخی از حوزه‌ها نیاز کشور به خارج را از بین برده است که این امر موضوع مهم و نشان‌دهنده توجه به توان داخل است، برای مثال در حوزه مته‌های حفاری در شرکت نفت، دکل برق، بازوهای الکترونیکی در حوزه کشتی‌رانی و واگن‌های مترو که در این عرصه جهاد دانشگاهی توانسته مفید باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین اظهار کرد: امروز بزرگ‌ترین مشکل کشور مدیریت ضعیف و سو مدیریت است، با توجه به پتانسیل، ظرفیت، موقعیت جغرافیایی و منابع خدادادی موجود باید شرایط کشور بهتر از چیزی باشد که امروز مشاهده می‌کنیم، در برخی از حوزه‌ها مانند صنایع دفاعی وقتی تمرکز وجود داشته و مدیریت جهادی بوده توانستیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم.

وی یادآور شد: اگر بتوانیم همین شرایط را در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش اقتصادی داشته باشیم موفق خواهیم بود، مدیریت فرهنگ جهادی را در حال حاضر با توجه به اتمسفری که وجود دارد در جهاد دانشگاهی مشاهده می‌کنیم، قطعاً جهاد دانشگاهی می‌تواند مصداق خوبی برای مدیران باشد چراکه اگر در مدیریت‌های مهم و استراتژیک کشور از مدیریت جهادی جهاد دانشگاهی الگو بگیریم قطعاً می‌توانیم موفق‌تر باشیم.

پیله چی بیان کرد: در جهاد دانشگاهی افراد خود را به‌عنوان یک کارمند در نظر نمی‌گیرند و سعی می‌کنند کارهایی که انجام می‌دهند بهره‌وری و خروجی داشته باشد همین امر باعث می‌شود که کارها به نحو احسن و با چابکی بیشتری پیش برود، اگر همین روحیه را در حوزه‌های مختلف کاری در سراسر کشور در مناصب مختلف استفاده کنیم قطعاً می‌توانیم آینده موفق و روشن‌تری داشته باشیم، امروز در شرایطی قرار داریم که برای عبور از موانع و مسائل موجود کشور به فرهنگ و روحیه جهادی نیازمندیم.

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی با توجه به تمرکزی که بر موضوعات دانش‌بنیان و مسائل فرهنگی داشته است، با توجه به غنا و توسعه ساختاری موجود در سراسر کشور به‌نوبه خود توانسته اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشد که در این بخش از ظرفیت خبرگزاری‌های جهاد دانشگاهی یعنی خبرگزاری قرآنی ایکنا و خبرگزاری معتبر ایسنا استفاده کند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین تصریح کرد: این دو خبرگزاری به اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به جامعه کمک کرده‌اند، با توجه به سیاست‌گذاری انجام‌شده اتفاقات خوبی رخ‌داده و هم‌اکنون فضای مجازی داغ و شرایط مناسبی ایجادشده است که از طریق درگاه‌های مختلف جهاد دانشگاهی اطلاع‌رسانی کنیم و آگاهی را در اختیار مردم قرار دهیم، جهاد دانشگاهی تلاش کرده خودش در تولید توانمندی‌ها دست داشته باشد همچنین این تولیدات را اطلاع‌رسانی کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما همواره عدم پیوند صنعت و دانشگاه است، صنعت و دانشگاه باید باهم پیوند داشته باشند و این دو جدانشدنی نیستند، در گام اول در کشور باید از نسل‌های دانشگاهی عبور کنیم، نسل اول دانشگاه‌های آموزش‌دهنده بودند، در نسل دو پژوهش را هم یاد گرفتند و در نسل سوم گفتند باید پژوهش‌ها را عملیاتی کنیم، هم‌اکنون در بسیاری از کشورها دانشگاه‌های نسل چهار ظهور کرده است که به دنبال کارآفرینی است، اما دانشگاه‌های ما همچنان در نسل یک و دو گیرکرده و این نقطه‌ضعف جدی است.

پیله چی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین علل عدم پیوند صنعت و دانشگاه نداشتن زبان ارتباطی مشترک بین دانشگاه و صنعت است، صنعتگر ما دنبال این است که سریع به نتیجه برسد اما اساتید دانشگاه به دنبال تحقیق هستند و عجله ندارند بنابراین نیاز است که ادبیاتی بینابین تعریف شود، وزارت علوم باید شرایط را فراهم کند که پایان‌نامه‌ها به سمتی حرکت که مشکلات صنعت را حل کنند، اگر صنعتگران با ادبیات دانشگاه آشنا شوند نیز بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

پیله چی بیان کرد: جهاد دانشگاهی باید این معضل را برطرف و زمینه ارتباط را فراهم کند، دو مجموعه مجزا صنعت و دانشگاه باید در کنار هم قرار بگیرند، جهاد دانشگاهی تاکنون به‌خوبی ورود پیداکرده و با تعریف پروژه عملیاتی این ارتباط را شکل داده است که می‌توان به دستاوردهای پژوهشی جهاد مانند تولید گیربکس اتوماتیک جهاد دانشگاهی صنعتی شریف و بستن قرارداد با ایران‌خودرو، موتور پیشران متروی شهری تهران توسط جهاد علم و صنعت، تولید مته حفاری برای وزارت نفت توسط جهاد دانشگاهی خوزستان اشاره کرد که نتایج خوبی داشته است.

کلید واژه ها: جهاد رئیس جهاد بیان جهاد چی بیان جهاد پیله چی بیان جهاد جهاد دانشگاهی جهاد دانشگاهی استان جهاد دانشگاهی استان قزوین دانشگاهی چی بیان جهاد دانشگاهی


نظر شما :