تا کنون ۳۰۰ بیمار در کشور با سلول‌های بنیادی درمان شدند

۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۳ کد : ۲۴۷۸۵ ستادی درمانی اخبار برگزیده
مدیر کیفیت بانک خون بندناف رویان با بیان اینکه بیش از ۱۳۶ هزار نمونه خون بندناف از ۳۱ استان کشور و هفت کشور ذخیره‌سازی شده است، گفت: تا به امروز بیش از ۳۰۰ بیمار در کشورمان با استفاده از سلول‌های بنیادی بندناف تحت درمان قرار گرفتند.
تا کنون ۳۰۰ بیمار در کشور با سلول‌های بنیادی درمان شدند

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان قزوین: اشکان مزدگیر در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: بانک خون بند ناف رویان به همت مرحوم کاظمی آشتیانی در سال ۸۴ فعالیت خود را به شکل رسمی آغاز کرده است و تا به امروز بیش از ۱۳۶ هزار نمونه خون بندناف از ۳۱ استان کشور و هفت کشور عمان، امارات، عراق، ترکمنستان، رومانی، افغانستان و کویت ذخیره‌سازی شده است.

وی اشاره کرد: در اربیل اقلیم کردستان عراق، عمان و کویت دفاتر نمایندگی جمع‌آوری نمونه خون بندناف فعال هستند. در خاورمیانه بزرگ‌ترین بانک خون بند ناف و بانک اطلاعات ژنتیکی را به خود اختصاص داده‌ایم.

مدیر کیفیت بانک خون بندناف رویان تشریح کرد: تا به امروز بیش از ۳۰۰ بیمار در کشورمان با استفاده از سلول‌های بنیادی بندناف تحت درمان قرار گرفتند که غالب آنان بیمارانی بودند که بیماری‌شان منشأ خونی داشته و شامل انواع سرطان‌های خون، بیماری نقص سیستم ایمنی، تالاسمی بوده است؛ اخیراً در دنیا کاربردهای درمانی سلول‌های بنیادی برای بیماری‌های با منشأ عصبی نیز تحت مطالعه قرار گرفته است؛ در حال حاضر این سلول‌ها پتانسیل درمان ۸۰ نوع بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف وجود دارد.

وی اشاره کرد: سال گذشته با همکاری مرکز طبی دانشگاه تهران بزرگ‌ترین طرح کارآزمایی بالینی را در درمان بیماران مبتلا به فلج مغزی انجام دادیم که نتایج خوبی هم دربرداشت.

مزدگیر عنوان کرد: برای بیماری اوتیسم کد اخلاق گرفتیم تا بتوانیم کارآزمایی بالینی آن را در کشور آغاز کنیم، با همکاری دانشگاه تهران و شهید بهشتی در ایام کرونا هم کارآزمایی بالینی را با استفاده از سلول‌های بنیادی بند ناف برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در فاز یک انجام دادیم.

وی مطرح کرد: در تمام بافت‌های بدنی ما می‌تواند سلول‌های بنیادی وجود داشته باشد ولی در حال حاضر از منابعی که برای درمان استفاده می‌شود سلول‌های بنیادی خون بندناف، بافت بندناف، چربی، مغزاستخوان و خون محیطی هستند و اخیراً نیز سلول‌های بنیادی پالپ دندان هم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مدیر کیفیت بانک خون بندناف رویان اظهار کرد: در حال حاضر در شرکت بن یاخته‌های رویان، بانک خون بندناف، بانک خون محیطی و بانک مغزاستخوان فعال است و به دنبال راه‌اندازی بانک سلول‌های بنیادی پالپ دندان را نیز هستیم که امید می‌رود تا پایان امسال خدمات ذخیره سازی پالپ دندان به هم‌میهنان ارائه کنیم.

وی ادامه داد: خدمات سلول‌های بنیادی مغز استخوان و خون محیطی به بیمارانی ارائه می‌شود که به انواع سرطان مبتلا هستند و در ۶ ماه نخست سال جاری ۱۰۳ بیمار با استفاده از این سلول‌ها پیوند شدند.

مزدگیر توضیح داد: پانسمان بیولوژیک مشتق از پرده آمنیوتیک جنینی است که دانش فنی آن در مجموعه رویان توسعه داده شده است و در حال حاضر دانش فنی تولید پرده آمنیوتیک به شکل خشک، لیوفلایو، کرایو، آسلولار شده دانش فنی وجود دارد. درحال اخذ مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی هستیم تا به شکل تجاری و به میزان انبوه این پانسمان را عرضه کنیم. این پانسمان در درمان سوختگی‌‎ها، زخم پای دیابتی، جراحی داخلی و قرنیه چشم قابل استفاده خواهد بود.

وی افزود: پانسمان بیولوژیک در شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان تولید و عرضه خواهد شد و پس از اخذ مجوز بیماران با دستور پزشک خود می‌توانند به این مجموعه مراجعه کنند.

مدیر کیفیت بانک خون بندناف رویان تشریح کرد: خانواده‌هایی که متقاضی استفاده از خدمات بانک خون بندناف رویان هستند تنها یک بار برای ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف فرصت دارند و با توجه به اینکه مشاوره ذخیره‌سازی خون بندناف رایگان است به تمام خانواده‌هایی که در انتظار تولد فرزند هستند توصیه می‌کنیم حتماً به دفاتر بانک خون بند ناف رویان در سراسر کشور و یا سایت شرکت بن یاخته‌های رویان به آدرس https://www.rsct.ir/ مراجعه و ضمن کسب اطلاعات در صورت تمایل از خدمات ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف استفاده کنند. البته شرایط تقسیط و استفاده از تسهیلات بانکی نیز برای افرادی که از این خدمات استفاده می‌کنند نیز وجود دارد.

مزدگیر متذکر شد: به خانواده‌هایی که بیمار مبتلا به بیماری خونی دارند توصیه می‌کنیم حتماً از خدمات بانک خون بند ناف رویان استفاده و سلول‌های بنیادی فرزندان خود را که قرار است در آینده به دنیا آید را ذخیره‌سازی کنند.


نظر شما :