رئیس جهاد دانشگاهی قزوین:

جهاد دانشگاهی موتور پیشران فعالیت‌های علمی و فرهنگی در دانشگاه‌هاست

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: جهاد دانشگاهی به وجود آمد تا سرعت فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها را افزایش دهد و موتور پیشران این عرصه باشد، خوشبختانه جهاد دانشگاهی در طول این سال‌ها دهه به دهه رشد کرده است.
جهاد دانشگاهی موتور پیشران فعالیت‌های علمی و فرهنگی در دانشگاه‌هاست

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان قزوین؛دیدار صمیمانه دانشجویان فعال انجمن‌ها و کانون‌های دانشگاه‌های استان با رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین در ساختمان معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی قزوین برگزار شد.

فرشاد پیله‌چی، رئیس جهاد دانشگاهی قزوین، در این دیدار صمیمانه با بیان اینکه هر دانشجویی با هدفی وارد فضای دانشگاه می‌شود، اظهار کرد: دانشجویان بدانند هر چه امروز برنامه‌ریزی می‌کنند نتیجه آن را در آینده خواهند دید.

وی افزود: داشتن ایده، پیگیری و دغدغه‌مند بودن از جمله رازهای موفقیت است لذا دانشجویان از فرصت‌های خود نهایت استفاده را داشته باشند و بدانند چه سرمایه عظیمی هستند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین با بیان اینکه گام دوم انقلاب را باید جوانان بردارند همان گونه که گام اول را آنها برداشتند، گفت: جوانان به اهداف خود فکر کنند و با برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن تلاش کنند و بدون تمسک به بند «پ» به خداوند توکل کنند.

این مسئول ادامه داد: دوران دانشجویی بزنگاهی است که می‌توان آن را بهترین دوران زندگی دانست از این رو باید تلاش کرد نقش خود را ایفا کرده و اثرگذار باشیم.

پیله‌چی با اشاره به جایگاه دوستان در زندگی هر فرد، عنوان کرد: یکی از تجربه‌هایی که در سال‌های زندگی به دست آورده‌ام این است که دوست خوب و فضای خوب را نباید از دست داد لذا نسبت به انتخاب دوستان خود دقت کرده و با آن‌هایی دوست شوید که توانایی شما را بالا ببرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی اضافه کرد: امروز جهاد دانشگاهی با ۴۰ سال سابقه، هفت هزار نیروی فعال دارد و جوان‌گرایی در جهاد دانشگاهی حاکم است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی به وجود آمد تا سرعت فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها را افزایش دهد و موتور پیشران این عرصه باشد، خوشبختانه جهاد دانشگاهی در طول این سال‌ها دهه به دهه رشدکرده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در این سال‌ها خود را متناسب با نیازهای کشور و تازه‌ترین یافته‌های علمی به روز کرده است، گفت: با اینکه مدرک گرایی در جامعه وجود دارد، اما امروز فرزندان ما متوجه شده‌اند نباید به داشتن مدرک اکتفا کنند به همین دلیل حوزه‌های مهارت‌یابی در حال گسترش است و جهاد دانشگاهی استان قزوین نیز در این فضا قدم‌های بلندی برداشته است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین عنوان کرد: این نهاد انقلابی تا به امروز در عرصه‌های مختلف پرچم‌دار بوده و کارهای وزین بسیاری مانند پرداختن به اشتغال و حل مشکلات مردم را در کارنامه دارد.

پیله‌چی در پایان خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال آن است که با توجه به ظرفیت‌های خود برای رفع نیازهای جامعه قدم بردارد و ما نیز افتخار داریم که لباس خدمت بر مردم را بر تن داریم.

در ادامه این دیدار صمیمانه دانشجویان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در حوزه‌های مختلف پرداخته و در پایان نیز در چالش «اگر رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین بودم، چه می‌کردم؟!» شرکت کردند.

برگزاری مسابقات سه دقیقه‌ای دفاع از پایان‌نامه‌ها در جهاد دانشگاهی

مهدی گلدوزها، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان قزوین، در این نشست اظهار کرد: جهاد دانشگاهی از مجموعه‌های جوان انقلاب اسلامی است که نیروهای جوانی با میانگین سنی ۳۳ سال در حال فعالیت هستند.

وی افزود: تاسیس جهاد دانشگاهی با انقلاب فرهنگی آغاز شد و اهداف متناسب با ماموریت‌های پژوهشی آغازگر فعالیت‌های آن بود.

گلدوزها اضافه کرد: جهاد دانشگاهی برحسب نیازسنجی در اموری وارد می‌شود که روی زمین مانده و در این حوزه فعالیت می‌کند، این نهاد انقلابی دولتی نیست و تنها ۱۵ درصد بودجه آن دولتی است.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تلاش دارد تا نقش خود را در این عرصه شناخته و ماموریت‌های خود را متناسب با آن ساماندهی کند، عنوان کرد: معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان قزوین در چندین بخش فعال شده که هر کدام در یک حوزه در حال فعالیت است، یکی از مهمترین این بخش‌ها مجموعه انتشارات است که از سال 95 تاکنون به عنوان یک نشر دانشگاهی بیش از ۱۶۰ عنوان کتاب در آن منتشر شده است.

این مسئول مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی «ایسپا» را از دیگر بخش‌های معاونت فرهنگی دانست و افزود: این مرکز به عنوان یک نهاد پژوهشی، پیمایش‌های اجتماعی را انجام می‌دهد و به صورت تخصصی در این عرصه قدم برمی‌دارد که آخرین پروژه آن تدوین سند آمایش علم و فن‌آوری استان قزوین است که برای اولین بار در کشور انجام شد.

وی ادامه داد: خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا در کنار سازمان دانشجویان نیز از دیگر بخش‌های معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان قزوین به شمار می‌رود. سازمان دانشجویان قزوین به عنوان درگاه ورود جهاد دانشگاهی در دانشگاه ها از سال 94 فعالیت خود را آغاز کرده که تاکنون پنج کانون را ساماندهی کرده است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان قزوین تصریح کرد: مسابقات سه دقیقه‌ای دفاع از پایان‌نامه‌ها در جهاد دانشگاهی در حال پیگیری است که بی‌شک این مسابقات بسیار حائز اهمیت و در فضای علمی کاربردی خواهد بود.

گلدوزها در پایان با اشاره به فعالیت دانشجویان در محیط دانشگاه گفت: در ابتدای امر باید نقش دانشگاه و کارویژه های آن و عناصر داخلی متناسب با آن را به خوبی شناخت تا بتوان گام‌هایی متناسب با آن را برداشت و این جلسه می تواند آغازگر این حرکت باشد.

تخفیف جهاد دانشگاهی برای دانشجویان

فاطمه پهلوان به نمایندگی از معاونت آموزش جهاد دانشگاهی استان قزوین نیز در این نشست اعلام کرد: سالانه ۱۸ هزار نفر در مرکز آموزش جهاد دانشگاهی استان قزوین دوره‌های مختلف را می‌گذرانند.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی در راستای حمایت از اقشار مختلف دانشجویی تخفیفات ویژه‌ای را در نظر گرفته است به گونه‌ای که ۱۰ درصد تخفیف دانشجویی، ۱۵ درصد تخفیف برای اعضای انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی و ۲۰ درصد تخفیف نیز برای اعضای سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی اختصاص یافته است همچنین شرایط پرداخت اقساطی نیز در این مجموعه وجود دارد.

پهلوان در پایان با بیان اینکه فضای مناسب و تخصصی آموزشی در مراکز کوتاه مدت و بلندمدت جهاد دانشگاهی قزوین وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از این فضا استفاده کنند، گفت: آماده همکاری بیشتر با قشر دانشجو و جامعه دانشگاهی استان قزوین هستیم.


نظر شما :